Gmina Lipusz - wersja archiwalna
 
Wyszukaj w serwisie
 
 
 
 

 
Strona główna

 

Gmina Lipusz - wersja archiwalna

Menu podmiotowe







Świadczenia rodzinne


Informację udostępniono: 07.03.2008 11:16
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2008 08:33


Świadczeniami rodzinnymi są:

  • zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,

  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,

  • świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne.

Zasiłek rodzinny jest podstawowym rodzajem świadczeń rodzinnych i oznacza wszelkie świadczenia pieniężne lub rzeczowe, wyrównujące koszty utrzymania rodziny w myśl ustawodawstwa dotyczącego tych świadczeń. Świadczenia rodzinne mają na celu wspieranie rodziny w realizowaniu jej funkcji opiekuńczej i edukacyjnej w oparciu o kryterium dochodowe, których środkiem finansowania jest budżet państwa, a ich realizacja następuje poprzez uproszczoną strukturę organizacyjną.


Ubiegając się o zasiłek rodzinny należy spełniać określone kryterium dochodowe. Przyznanie dodatków do zasiłku rodzinnego uzależnione jest od indywidualnej sytuacji finansowej i rodzinnej osoby ubiegającej się.


Obecnie można ubiegać się o następujące dodatki:


  • dodatek z tytułu urodzenia dziecka

  • dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,

  • dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka,

  • dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego

  • dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania,

  • dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.




Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych – tekst jednolity Dz. U. z 2006r., Nr 139, poz. 992 wraz z późn. zm.,

- Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne – Dz. U. Nr 105, poz. 881 z późn. zm.,

- Kodeks postępowania administracyjnego – tekst jednolity Dz. U. z 2000r., poz. 1071 wraz z późn. zm.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOORDYNACJA SYSTEMÓW ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
 
 
Na czym polega koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?
 
Każdy z krajów członkowskich Unii Europejskiej i EOG posiada odrębne, właściwe dla niego przepisy dot. zagadnień z zakresu systemu zabezpieczenia społecznego. Każde  z Państw posiada odmienne ustawodawstwo dot. świadczeń rodzinnych.
 
W Polsce zagadnienia z zakresu świadczeń rodzinnych reguluje ustawa z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych oraz Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005r.
 
Podobnie jak Polska, każde Państwo Członkowskie posiada odrębne regulacje dotyczące warunków ubiegania się i przyznawania świadczeń rodzinnych. Pracownik najemny lub osoba prowadząca własną działalność na terenie jednego z Państw Członkowskich musi spełniać wymogi przewidziane przez ustawę państwa przebywania, aby otrzymać świadczenia rodzinne na dzieci. Oprócz przepisów krajowych na terenie UE oraz EOG obowiązują przepisy wspólnotowe, które ujednoliciły zasady ustalania ustawodawstwa właściwego do wypłaty świadczeń rodzinnych oraz zasady ich przyznawania
i wypłaty.
 
 
W jakich sytuacjach należy stosować przepisy art. 23a ustawy o świadczeniach rodzinnych  w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego?
 
/art. 23a, ust. 1/
 
W przypadku kiedy członek rodziny przebywa za granicą kraju (i odprowadza tam składki na ubezpieczenie społeczne z tyt. zatrudnienia bądź bezrobocia) po wydaniu decyzji przyznającej świadczenia rodzinne, osoba pobierająca zasiłki rodzinne powinna o tym fakcie niezwłocznie poinformować organ je wypłacający.
W tym celu przedkłada odpowiednie dokumenty:
zaświadczenia z zakładu pracy – oryginał wraz z tłumaczeniem przysięgłym, lub
zaświadczenia o podjęciu za granicą działalności gospodarczej – oryginał wraz  
  z tłumaczeniem przysięgłym,
formularz E 101 dot. odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne.
 
                                                            /art. 23a, ust. 2/
 
W sytuacji, kiedy w trakcie trwania okresu zasiłkowego członek rodziny (małżonek/ka) podejmuje pracę za granicą kraju, osoba pobierająca świadczenia rodzinne powinna także niezwłocznie poinformować organ wypłacający świadczenia.
 
 
Kiedy pracownik jest oddelegowany do pracy za granicą kraju, a kiedy jest pracownikiem sezonowym?
 
Pracownik oddelegowanyto osoba, która wykonuje pracę najemną na terytorium Państwa Członkowskiego na rachunek przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniona i który oddelegował ją do pracy w tym państwie.
 
W przypadku pracownika oddelegowanego, osoba pobierająca świadczenia rodzinne na terenie Polski dostarcza do OPS zaświadczenie od pracodawcy i formularz E 101, z których jednoznacznie będzie wynikało, gdzie odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne pracownika. Zatem, jeśli składki odprowadzane są w Polsce – organem właściwym będzie wójt, burmistrz, prezydent, natomiast, jeżeli są odprowadzane za granicą kraju – organem właściwym będzie Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej(decyzję sprawie podejmuje marszałek województwa).
 
Pracownik sezonowyoznacza pracownika najemnego, który wykonuje pracę na terenie Państwa Członkowskiego, na rachunek przedsiębiorstwa lub pracodawcy z tego Państwa. Jest to praca o charakterze sezonowym (okres wykonywania nie może przekraczać 8 m-cy), czyli zależną od następstwa pór roku i powtarzającą się automatycznie każdego roku.
 
    a) osoby, które podczas wykonywania pracy sezonowej za granicą, w Polsce są osobami:
-        bezrobotnymi bez prawa do zasiłku,
-        emerytami, rencistami,
-        pracującymi na umowę o dzieło,
-        przebywającymi na urlopie bezpłatnym
i nie są nigdzie ubezpieczone – osoby te będą podlegały ustawodawstwu Państwa wykonywania pracy sezonowej,
 
b) osoby, które podczas wykonywania pracy sezonowej za granicą, w Polsce są osobami:
-         przebywającymi na płatnym urlopie,
-         pracującymi na umowie zleceniu,
-        zarejestrowanymi w urzędzie pracy, mającymi prawo do zasiłku dla bezrobotnych
osoby takie będą podlegały ustawodawstwu państwa polskiego.
 
c) osoby, wykonujące pracę sezonową za granica, w Polsce są ubezpieczone w KRUS – osoby takie będą podlegać ustawodawstwu państwa polskiego.
 
 

 *W przypadku, kiedy marszałek województwa stwierdzi, że w danej sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, organ właściwy uchyla decyzję przyznająca świadczenia rodzinne osobie, która w/w świadczenia pobierała w danym Ośrodku Pomocy Społecznej.

Decyzja zostaje uchylona od momentu, kiedy osoba została uprawniona do świadczeń rodzinnych w Państwie Członkowskim.

Świadczenia rodzinne wypłacone w tym okresie będą świadczeniami nienależnie pobranymi, będącymi do zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi.

 
 
 
 
               













Wprowadził(a):
Emilia Pellowska

Zatwierdził(a):
Emilia Pellowska